Merak Edilenler

En sık sorulan soruları sizin için cevaplıyoruz.

Feniks Medya olarak internete ilk defa adım atacak müşterilerimize detaylı bir araştırma yaparak taleplerini karşılayabilecek bir reklam ajansını bulmasını ve bu ajansla yoluna devam etmesini öneriyoruz.

Domain (Alan Adı), internetteki adresinizdir, www.feniksmedya.com gibi. Bir internet sitesi açılırken en çok üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Potansiyel müşteriler bir defa internet sitenize girdiğinde tekrar internet sitenize dönüp alışveriş yapabilmesi veya size ulaşabilmesi için akılda kalıcı, mümkünse kısa bir isim kullanmanız gereklidir.

Hosting (Web Alanı), internet sitenize ait dosyaların depolandığı kiralık bilgisayar olarak tarif edilebilir. Bir ajanstan hizmet alınıyorsa bu ajansa ait bir sunucu vardır ve bu konuda düşünmeniz gerekmez. Aksi takdirde Alastyr, Turkishost, Ixirhost, IHS, isimtescil.net gibi sektörde tanınan, güvenilir firmaları tercih etmenizi öneririz.

Statik Web Sitesi, görünürde dinamik internet sitelerinden çok farkı olmayan ama firmanın kendine ait bir yönetim paneli olmayan, güncelleme yapılamayan internet sitesidir. Bu şekilde hazırlanan internet sitelerinde en küçük değişikliklerde bile siteyi yapan ajansla iletişime geçmek gerekecektir.

Dinamik Web Sitesi, firmanın kendi yönetim paneli bulunan, içerikleri düzenleyebileceği bir yönetim paneli olan kullanım amacına bağlı olarak internet sitesine giriş yapan potansiyel müşterilerin de kendine ait yönetim paneli olan internet siteleridir. Bu tür internet sitelerinde yönetim paneli olduğu için hizmet alınan ajansa bağlılık biraz daha azdır.

Feniks Pratik projemizde ilk önceliğimiz; internet sitesinin bir yönetim panelinin olması dışında ilk defa internet sitesi yaptıran firmaların kolayca kullanabileceği, panelde yaptığı işlemlerle internet sitesinin yapısını bozmasını önleyecek detayları düşünerek pratik, kullanışlı bir deneyim yaşamasını sağlamak olmuş ve yaptığımız her güncellemede bunu bir adım öteye taşımak olmuştur.

Pratik v3.0'ı tercih ederek siz de hiç bilginiz olmadan aynı gün içinde internet sitenizi açabilir ve güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Web tasarım hizmetinin belirli bir fiyatlandırması yoktur. Ajanslar tarafından genel olarak birkaç farklı seçenek sunulmaktadır.

  • Birincisi; domain ve hosting ücreti ayrı alınır, yazılım ücreti ayrı alınır. Bu şekilde bir anlaşma yapıldığında yazılım ücreti bir defa ödenir, Yazılım size özel olacağı için ayırmanız gereken bütçe biraz daha büyük olmalıdır. Domain ve hosting ücreti yıllık ödenir,
  • İkincisi; daha önce sizin sektörünüze uygun yazılmış olan yazılımı sunan bir ajanstan hizmet alırsınız. Birinci seçeneğe göre yazılım maliyeti daha düşüktür, çünkü yazılım size özel yazılmamıştır. Bu hizmeti sunan ajanslar genellikle sabit bir fiyat belirler ve bu ücreti yıllık ödemeniz gerekir. Bu ücret içerisinde domain ve hosting ücreti de olacağı için sabit bir ücret ödeyerek internet sitenizi açık tutabilirsiniz.

Feniks Pratik projesinde bizim sunduğumuz seçenek ikinci seçenektir. Yılda sadece 250 TL ödeyerek başka hiçbir ücret ödemeden internet sitenizi açabilir, Domain ve Hosting takibi yapmanıza, yedeklemeyi, güncellemeleri düşünmenize gerek kalmadan internet sitenizi kullanabilrsiniz.